Komplexní řešení Ethernetu pro platformu Industry 4.0

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V současné době často slyšíme výraz INDUSTRY 4.0 ve spojitosti s rozšiřováním dostupnosti Ethernetu v oblasti průmyslu. Zejména z důvodu zvyšujících se nároků na sběr a záznam dat z produkce, vč. řízení koncových zařízení po Ethernetu.

V případě Industry 4.0 se nejedná o normy a definice komunikační platformy, spíše se jedná o iniciativu technologických společností. Záměrem je zintenzivnění automatizace a robotizace k zajištění bezobslužné výroby vč. zabezpečení bezproblémového a dokonale popsaného výrobního procesu. Cílem je mimo jiné udržení technologického vývoje Evropy na světové špičce. Znamená to komplexní přeměnu současného stavu průmyslové výroby na plně automatizovaný, robotizovaný a bezobslužný provoz. Koncepce by měla zasahovat až do našich domovů. Ruku v ruce postupně vzniká jasnější myšlenka ve spojitosti s výrazem IoT (Internet of Things). V tomto případě je již jasnější na jaké bázi by měl být celý nově se vyvíjející koncept postaven. Principiálně se jedná o vzájemné propojení elektrických i neelektrických zařízení v rámci jedné sítě na platformě Internetu.

ethernet industry 40 1
Tímto směrem se již vydalo mnoho technologicky vyspělých firem, ale i tzv. start-up společností. Společně jdou cestou vývoje jednoduchého, energeticky nenáročného HW, ale i SW pro připojení různých typů zařízení k Internetu, počínaje samotnou žárovkou a složitými automatizačními prvky konče. Platforma samotná je v současné době otevřena široké veřejnosti pro její rychlé rozšíření. Příkladem jsou různá tzv. Open Source (Design) zařízení typu Raspberry PI, Arduino atd. Samotný průmyslově-výrobní segment začíná spekulovat s touto platformou a objevují se již první výrobní závody, které se na tento trend začínají připravovat. Kvůli obavám ze strmého navýšení toku dat v blízké budoucnosti se v rámci výstavby nových průmyslových komplexů setkáváme s daleko větší hustotou IT infrastruktury, resp. navýšení stávajících kapacit na vyšší přenosovou kategorii CAT 6a (v případě metalické kabeláže).

ethernet industry 40 6
Abychom dosáhli spolehlivého a funkčního Ethernetového spoje, musíme při jeho plánování zohlednit odlišné nároky zákazníků (např. chemická odolnost či odolnost proti vlhku). Jen dodavatel s širokou škálou produktů s různými typy certifikace dokáže tyto nároky zajistit.  Jednou z nich je renomovaná Německá společnost Telegärtner Karl Gärtner GmbH, která je na trhu již 70 let. Prvky certifikované do nejnáročnějších podmínek, odolné prachu, vlhkosti, vibracím, chemikáliím, teplotním extrémům atd. vyrábí společnost Telegärtner s vysokou precizností, smyslem pro detail a s ohledem na různorodost aplikací. Nabízí řešení pro jednoduchou domovní strukturovanou kabeláž, pro datová centra, ale i pro nejnáročnější průmyslové aplikace. Samozřejmostí je certifikace systému a navíc se zárukou spolehlivosti po dobu 25 let!
Společnost Telegärtner nabízí komplexní řešení Ethernetu: metalické nebo optické kabeláže Ethernetového spoje pro vnitřní i venkovní provedení. Převážně se jedná o konektory klasifikované pro přenos min. CAT 6a (10 Gbps) v případě metalické kabeláže vč. řešení pro optickou kabeláž. Mnoho typů konektorů je navrženo i pro komunikační protokol Profinet. V případě X-coded konektoru typu M12x1 jsou certifikovány protokoly ODVA (Rockwell Automation), Profinet (Siemens), CC-Link (Mitsubishi Electric) a EtherCAT (Beckhoff Automation).

ethernet industry 40 2
Často je potřeba po Ethernetu napájet samotné zařízení (např. IP kamery). Tuto funkcionalitu podporuje většina konektorů Telegärtner do úrovně POE+ (podle normy IEEE 802.3at až 25,5 W na port). Konektory navíc umožňují bezpečné vícenásobné odpojení zařízení bez vypnutí napájení se zachováním funkčnosti (u konektorů jiných značek dochází při rozpojení k jiskření, při kterém se vytvoří izolovaná vrstva a konektor tak ztrácí svou vodivost).
Telegärtner spolupracuje s významnými výrobci průmyslových řešení na vývoji celosvětově standardizovaného modulárního systému datových konektorů pod značkou STEADYTEC®. Ten zajišťuje veškeré potřebné parametry spolehlivého Ethernetového spoje pro užití v průmyslu a mimo jiné také kompatibilitu jednotlivých částí celého systému konektorů. Telegärtner v tomto systému nabízí řadu STX. Ta poskytuje širokou variabilitu implementace Ethernetu v náročném průmyslovém prostředí. Řada STX nabízí další podskupiny Variant 1, Variant 4, Variant 5 a Variant 14 (také v krytí IP67). K dispozici jsou plastové i kovové varianty vč. rozvodných krabic v krytí IP67.
Další zajímavostí je variabilní venkovní pouzdro TOC pro metalické (RJ45) i pro optické spoje (LC, MPO/MTP) pro nejnáročnější podmínky. Vše v krytí IP68 a v rozsahu teplot -40 až +85 °C.

ethernet industry 40 3

OWL – systém patch managementu od Telegärtneru

Řešení pro inteligentní správu sítí
Dynamické společnosti vyžadují flexibilitu IT infrastruktury. To však vede díky častým změnám k nepřehlednému chaosu v síťových rozváděčích. Potřebná dokumentace změn je běžně odkládána na neurčito, což znamená při dalším zásahu zásadní problémy zejména z pohledu času a vyšších nákladů na tyto změny. Tím, že nejsou IT sítě omezeny jednou lokací, problémy a náklady mohou být dokonce ještě horší. Pro zajištění funkčnosti a flexibility sítě je nutné zajistit operátorům monitoring a řízení všech změn na fyzické úrovni. Výrobce strukturované kabeláže špičkové úrovně Telegärtner se postaral o vývoj řešení pro síťové architekty a operátory, který výrazně zjednodušuje návrh a správu IT infrastruktury.
Automatizovaný patch management systém OWL je inovativním řešením pro plánování a dokumentaci změn strukturované kabeláže. Komponenty OWL jsou ideální základnou pro AIM (Automated Infrastructure Management). V mnoha případech je návratnost nákladů díky nízké investici velmi rychlá – i v rámci upgradu starších systémů. Výhodou je lepší přehled nad současně instalovanou sítí a mnohem snadnější plánování budoucí kabeláže.
Uživatelsky přátelské SW rozhraní OWL usnadňuje návrh a plánování změn v IT infrastruktuře s předstihem. Umožňuje snadný management samotné realizace a současně kompletní dokumentaci změn. Síťový administrátor může řídit a implementovat tyto změny v reálném čase, aniž by záleželo na jeho lokaci. Změny jsou neustále monitorovány a zaznamenávány do reportů.

ethernet industry 40 4

ethernet industry 40 5

Potřebujete vědět více?

Potřebujete podrobnější informace o produktech Telegärtner? Máte zájem o katalog produktů či poptáváte vhodné řešení pro váš projekt? Obraťte se s důvěrou na specialistu, pana Radima Stoklasu: tel. 605 245 535, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo navštivte stránky www.est-praha.cz.

Výhradní zastoupení značky Telegärtner v ČR a SR

Produkty Telegärtner, stejně jako produkty dalších renomovaných výrobců v oblasti elektrotechniky, komunikačních a řídicích systémů, vzduchotechniky a kabelů na český a slovenský trh výhradně dodává společnost:

Elektro-System-Technik s.r.o.
Pod Pekárnami 338/12, Praha 9
Tel.: +420 266 090 711
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.est-praha.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.