Jednoduchá komunikace mezi řídící jednotkou a inteligentním senzorem

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vzhledem k široké škále v průmyslové automatizaci používaných komunikačních protokolů, byly často integrátoři postaveni před rozhodnutí té „správné“ volby s rizikem dalekosáhlých důsledků. Z tohoto důvodu společnost Panasonic vyvinula řešení pro přenos dat mezi řídicími jednotkami a příslušnými senzory.

Od té doby probíhala komunikace inteligentních senzorů prostřednictvím sériového nebo paralelního rozhraní, které bylo součástí senzoru. Zároveň však existovali jednoduché senzory s výstupy pouze logické 0 nebo 1, které komunikovali po různých jiných protokolech. To vše je však již minulostí a dnes je komunikace jednotná a jednoduchá.

sensor_1

Roku 2005 společnost Panasonic, v té době pod značkou SUNX, představila senzory řady FX-300. Byly to první senzory na světě, které disponovali funkcí Master-Slave prostřednictvím optického propojení. Každý senzor mohl sloužit jako Master nebo jako Slave. Díky tomuto propojení bylo možno kopírovat veškeré nastavení jako například prahovou hodnotu, dobu odezvy, spínací/rozpínací kontakt atd. z jednoho senzoru na další. To nejen ušetřilo čas, ale hlavně zvýšilo bezpečnost správného nastavení v systému s více senzory. Z tohoto důvodu byla tato komunikace implementována také do senzorů tlakových a laserových.

Tuto filozofii měli vývojáři na paměti při návrhu komunikačního modulu řady SCGUxx – jednotky, která zajistí propojení senzoru a síťového komunikačního protokolu. Pomocí PLC nebo PC tato komunikační jednotka zajišťuje nejen připojení vstupů (učení, přepínání databank) k digitálním vláknovým senzorům, ale dokáže také přijímat hodnotu rozsahu světla a verifikovat stav výstupu, což podstatně zvyšuje možnosti během spouštění a údržby.

sensor_2

Do série lze zapojit až 31 uzlů. To je ideální pro flexibilní manipulaci se senzory instalovanými v izolovaných lokacích a při použití většího počtu senzorů. Přestože RS485 je stále nejrozšířenější rozhraní, byly vyvinuty jednotky pro CC-Link, DeviceNet and EtherCAT a další jsou v přípravě.

Výhody:

  • Snadné sledování digitálních hodnot a stavů
  • Nastavení hodnot při provádění údržby
  • Až 16 senzorů může být připojeno k jedné komunikační jednotce
  • Konektor zjednoduší zapojení a upevnění
  • Senzory mohou být konfigurovány z centrální jednotky

Kontakt pro získání dalších informací:

Panasonic Electric Works Europe AG, organizační složka
AC-Platinium
Veveří 3163/111, 616 00 Brno

Tel: +420 541 217 001
Fax: +420 541 217 101
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.panasonic-electric-works.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku