Industry 4.0

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Termín Industry 4.0 je v současnosti jedním z nejvíce skloňovaných pojmů v průmyslu a stává se tak pro výrobní podniky až magickým slovním spojením. Nazýván bývá taktéž jako 4. průmyslová revoluce, k níž se pojí další termíny, které ovládají současný svět technologií.

Jedná se o Big Data, Internet věcí (Internet of Things), chytrá továrna (Smart Factory) či Machine To Machine. Položme si tedy otázku, co vlastně ono Industry 4.0 znamená a čím by byla přínosná případná implementace Industry 4.0 pro výrobní a průmyslové podniky?

Počátek pojmu Industry 4.0 stojí u projektu německých vládních institucí pro pokroky v automatizaci výroby. Jako termín byl poprvé použit na Hannoverském veletrhu v roce 2011 a zaštiťoval tak současné progresivní technologie v průmyslové výrobě. Základem Industry 4.0, neboli čtvrté průmyslové revoluce, je chytrá továrna (Smart Factory), která funguje na principu monitoringu okolí a provádí natolik kvalifikovaná rozhodnutí, jež vedou k optimalizaci výroby. Stejně tak zásadní je i snaha o on-line propojení celého hodnotového řetězce daného výrobce - nejen k zákazníkům, ale také směrem k dodavatelům.

industry 4 0 listopad 2015
Při aplikaci Industry 4.0 továrna již přestává být pouhým střediskem nákladů, kde je možné být efektivní jen při striktních úsporách, ale stává se naopak střediskem zisku, v němž dokáže výroba flexibilně reagovat na nastalou situaci - a to jak na trhu (tedy směrem k odběrateli), ale také ve věci odběratelských vazeb (nedostupnost některých komponent či krátkodobé promo akce dodavatelů). Svou atraktivitu získává Industry 4.0 především právě díky tomuto progresivnímu postupu z nákladového střediska do střediska zisku.

Koncept Industry 4.0 stojí na 6 základních pilířích:

  • Interoperabilita (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby, dosáhnout vzájemné součinnosti)
  • Virtualizace (schopnost vytvořit virtuální model, resp. kopii chytré továrny, při čemž reálně získaná data jsou aplikována na daný model továrny)
  • Decentralizace (schopnost stroje dělat jak decentralizovaná, tak stejně tak kvalifikovaná rozhodnutí vedoucí k optimalizaci výroby)
  • Vše probíhá v reálném čase
  • Soustředění se na služby (nakupované i poskytované)
  • Modularita (schopnost adaptace dané továrny na aktuální požadavky)

Můžeme tak směle říci, že Industry 4.0 není ve skutečnosti revolucí, ale stává se přímo evolucí. Jelikož technologie, které využívá, jsou již na trhu delší dobu a dozrávají do maximálně využitelného stavu. Samozřejmě, že samotný koncept Industry 4.0 revoluční je, neboť konkrétní přínosy vynáší výrobce mezi světovou špičku. Proto by mohlo ignorování Industry 4.0 vést k fatální ztrátě konkurenceschopnosti a to jak na globalizovaném trhu, tak na lokálním.
Pro implementaci Industry 4.0. jsou již dnes, naštěstí, velmi kvalitní nástroje. Mezi přední dodavatele těchto nástrojů se řadí německá společnost EPLAN, která koncept výrazně podporuje a svým zákazníkům také pomáhá se zavedením do reálné praxe.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2019

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení a jejich bezpečnost, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Extra jističe navíc od OEZ Chcete ušetřit při nákupu modulárních přístrojů? Nakupujte výhodné extra balení s jističi navíc od OEZ!
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.