Čtení registračních značek automobilů je poměrně častou úlohou, řešenou různými obecnými i jednoúčelovými kamerovými systémy. V prostředí systému strojového vidění VisionLab jsou všechny mechanismy čtení soustředěny do jednoho kroku. Krok lokalizuje registrační značku v zadaném regionu vstupního obrazu a následně ji přečte.

Ve čtvrtém dílu se budeme zabývat analýzou obrazu, kde máme na mysli zjištění globálních vlastností obrazu, který poskytuje kamera a který je obvykle na vstupu řetězce kroků systému strojového vidění. Budeme se tedy zajímat o statistické metody hodnocení jasů množin pixelů a nikoliv o další porozumění obsahu obrazu ve smyslu hledání objektů a vztahů mezi nimi.

O úspěšnosti řešení úloh strojového vidění a vizuální inspekce do znační míry rozhoduje volba správného způsobu osvětlení scény. Osvětlovací jednotky DataLight DF15 nám mohou pomoci vyřešit překvapivě mnoho problémů s osvětlením průhledných, lesklých a reliéfně nevýrazných objektů.

Třetí díl je zaměřen na kalibraci obrazového pole, čímž se rozumí zavedení takových geometrických transformací do obrazu, které nám eliminují lineární i nelineární chyby projekce obrazu objektivem do roviny snímacího senzoru. Geometrickými transformacemi obrazu jsme schopni odstranit převážně chyby objektivů, nikoliv zkreslení a ztrátu informace plynoucí ze samých principů projekcí.

Malý a plně integrovaný kamerový systém Vision MINI je velmi kompaktní a je určen pro spolehlivé strojové vidění převážně v automatizačních systémech v laboratorních podmínkách. Například v oblasti biologických věd se obracejí na oblast strojového vidění pro zvýšení výkonnosti a zlepšení přesnosti svých nástrojů.

V dnešním díle se bude věnovat digitálnímu obrazu a jeho pořízení. Nahrazení vidikonové trubice polovodičovým snímacím prvkem způsobilo revoluci ve všech aplikacích zaznamenávání obrazu. Solid-state detektor (elektronický snímač vyrobený technologií CCD nebo CMOS) v ohnisku objektivu přináší proti vidikonové trubici množství výhod.

Během zpracovávání a balení čerstvých potravin jako je maso nebo sýr je výrobní stroj opakovaně čištěn, aby byla zajištěna nejvyšší možná hygiena. A aby byla zajištěna řádná funkce senzoru a dlouhá životnost musí být zabráněno vniknutí vody do senzoru.

Kamera jako univerzální senzor poskytuje informace umožňující automatizovat procesy, které ještě donedávna museli pro jejich složitost vykonávat lidé. Systémy strojového vidění a optické inspekce vykonávají svoji práci neúnavně a při správném návrhu aplikace i neomylně. A právě na zásady správného návrhu aplikací se převážně budeme v tomto seriálu zaměřovat.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.