První plovoucí větrná elektrárna na světě funguje lépe, než se očekávalo

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vloni na podzim začala fungovat 30megawattová plovoucí větrná elektrárna Hywind Scotland, k čemuž Statoil nedávno řekl, že elektrárna "fungovala lépe, než se očekávalo v prvních třech měsících výroby."

Plovoucí elektrárny již přežily zimní bouři, hurikán a vlny výšky přibližně 8,5 m, zatímco ve Velké Británii napájejí přibližně 20 000 domácností.

Hywind Scotland 1

45-60 % je „typickým faktorem výrobní kapacity pro pobřežní větrné elektrárny“ v zimě, podle Statoil. Farma Hywind Scotland však v listopadu, prosinci a lednu porazila tento údaj v průměru kolem 65 procent, uvedla norská energetická společnost. To znamená, že plovoucí větrná elektrárna produkovala 65 procent maximální teoretické kapacity.
To je úspěch pro plovoucí elektrárnu, která se již setkala s drsným zimním počasím. Hurikán Ophelia v říjnu způsobil rychlosti větru okolo 130 km za hodinu a v prosinci bouře Caroline zase poryvy 160 km za hodinu a vlny kolem 8,5 metru. Větrné turbíny byly v nejhorším větru vypnuté kvůli bezpečnosti, ale automaticky začaly rychle pracovat. Integrovaný řídicí systém turbíny Hywind přizpůsobuje úhel lopatek turbíny během silného větru, čímž zmírňuje nadměrné pohyby konstrukce.

Hywind Scotland 2
Viceprezident pro pobřežní větrné elektrárny Beate Myking společnosti Statoil uvedl ve svém prohlášení: „Testovali jsme technologii Hywind v drsných klimatických podmínkách po mnoho let a víme, že funguje. Ale uvedení první plovoucí větrné elektrárny na světě je spojeno s jakýmsi očekáváním. Proto je velmi povzbudivé vidět, jak dobře turbíny dosud pracují a objem vyrobené elektřiny je podstatně vyšší, než se očekávalo.
Vedoucí výkonná viceprezidentka Statoil New Energy Solutions Irene Rummelhoffová uvedla, že hledají nové možnosti pro tuto technologii a vidí potenciál v západním pobřeží Evropy, Asie a Severní Ameriky. Cílem je snížit náklady na energii z Hywind Scotland na 40 až 60 eur za megawatthodinu do roku 2030, aby byla konkurenceschopná vůči ostatním obnovitelným zdrojům energie.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz brezen 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, březen 2019

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu a mnoho dalšího.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti s NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.