První plovoucí větrná elektrárna na světě funguje lépe, než se očekávalo

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vloni na podzim začala fungovat 30megawattová plovoucí větrná elektrárna Hywind Scotland, k čemuž Statoil nedávno řekl, že elektrárna "fungovala lépe, než se očekávalo v prvních třech měsících výroby."

Plovoucí elektrárny již přežily zimní bouři, hurikán a vlny výšky přibližně 8,5 m, zatímco ve Velké Británii napájejí přibližně 20 000 domácností.

Hywind Scotland 1

45-60 % je „typickým faktorem výrobní kapacity pro pobřežní větrné elektrárny“ v zimě, podle Statoil. Farma Hywind Scotland však v listopadu, prosinci a lednu porazila tento údaj v průměru kolem 65 procent, uvedla norská energetická společnost. To znamená, že plovoucí větrná elektrárna produkovala 65 procent maximální teoretické kapacity.
To je úspěch pro plovoucí elektrárnu, která se již setkala s drsným zimním počasím. Hurikán Ophelia v říjnu způsobil rychlosti větru okolo 130 km za hodinu a v prosinci bouře Caroline zase poryvy 160 km za hodinu a vlny kolem 8,5 metru. Větrné turbíny byly v nejhorším větru vypnuté kvůli bezpečnosti, ale automaticky začaly rychle pracovat. Integrovaný řídicí systém turbíny Hywind přizpůsobuje úhel lopatek turbíny během silného větru, čímž zmírňuje nadměrné pohyby konstrukce.

Hywind Scotland 2
Viceprezident pro pobřežní větrné elektrárny Beate Myking společnosti Statoil uvedl ve svém prohlášení: „Testovali jsme technologii Hywind v drsných klimatických podmínkách po mnoho let a víme, že funguje. Ale uvedení první plovoucí větrné elektrárny na světě je spojeno s jakýmsi očekáváním. Proto je velmi povzbudivé vidět, jak dobře turbíny dosud pracují a objem vyrobené elektřiny je podstatně vyšší, než se očekávalo.
Vedoucí výkonná viceprezidentka Statoil New Energy Solutions Irene Rummelhoffová uvedla, že hledají nové možnosti pro tuto technologii a vidí potenciál v západním pobřeží Evropy, Asie a Severní Ameriky. Cílem je snížit náklady na energii z Hywind Scotland na 40 až 60 eur za megawatthodinu do roku 2030, aby byla konkurenceschopná vůči ostatním obnovitelným zdrojům energie.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.