Elektromobilita proniká do firemních flotil i veřejné dopravy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podporu mobility na elektrický pohon deklarují největší ekonomiky světa a ve formě Národního akčního plánu čisté mobility se k ní zavázala i Česká republika.

Tento dokument mimo jiné avizuje, jaký je plán státu v oblasti budování veřejné dobíjecí infrastruktury a jaké podpůrné kroky pro rychlejší rozšíření čisté mobility přijdou.

I když se na adresu elektromobility ozývá stále dost skeptických hodnocení, není cesty zpět. S tím, jak se elektřina stává na straně většiny významných automobilek vítězným alternativním pohonem, proniká čistá mobilita snadněji i do firemních flotil či vozového parku veřejné dopravy.

Stovka zastávek u stojanů ČEZ ESCO

Elektromobilita je pro Skupinu ČEZ – a konkrétně její společnost ČEZ ESCO – jedním z prioritních trhů. Aktivně se na něm pohybuje už od roku 2009, kdy začala budovat a provozovat první veřejné dobíjecí stanice. V současnosti jejich počet dosahuje bezmála stovky, z toho je více než 40 rychlodobíjecích (DC), schopných doplnit 80 % kapacity baterií elektromobilu za asi 20 až 30 min. A ČEZ ESCO neskrývá ambice mít do konce roku 2018 dobíjecích stanic 150, přičemž výstavbu mají urychlit dva granty z evropského programu CEF.

cez elektromobilita 2018 1

Zelená flotila pro DPP

Výstavba dobíjecí infrastruktury ale zdaleka není jedinou aktivitou Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility. V posledních pěti letech, kdy se na území ČR registrovalo téměř 1 400 elektromobilů, se ČEZ ESCO podařilo realizovat celou řadu pilotních projektů a dílčích obchodních případů napříč všemi segmenty – veřejná správa, města a obce, firemní i soukromá klientela. Stát navíc dotačními programy nákup elektromobilů podporuje a některá města postupně elektromobily zvýhodňují, např. ve formě možnosti parkovat zdarma na jinak zpoplatněných místech.
Rozvoj elektromobility a její zařazení i do vnitrofiremní dopravy si za strategickou prioritou stanovil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), který bude po dobu tří let při své práci využívat desítku elektromobilů od ČEZ ESCO v regulérním provozu. Hlavním důvodem pro zavádění elektromobility je podle Martina Gillara, generálního ředitele a předsedy představenstva DPP nulová produkce lokálních emisí a tím snížení lokální ekologické zátěže. „Jako zavedený a největší hráč v tuzemské elektromobilitě jsme v tomto případě rádi dali k dispozici naše zkušenosti a využili dlouhodobé spolupráce s automobilkami, díky nimž umíme vozidla integrovat do firemníchi municipalitních flotil za zajímavých podmínek,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. Dopravní podnik elektromobily nasadí v rámci flotily referentských vozů určených pro služební jízdy zaměstnanců po městě.

cez elektromobilita 2018 2

ČEZ ESCO, a.s.
Duhová 1444/2, 140 00 Praha 4
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cezesco.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2019

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení a jejich bezpečnost, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Extra jističe navíc od OEZ Chcete ušetřit při nákupu modulárních přístrojů? Nakupujte výhodné extra balení s jističi navíc od OEZ!
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.