Elektromobilita proniká do firemních flotil i veřejné dopravy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podporu mobility na elektrický pohon deklarují největší ekonomiky světa a ve formě Národního akčního plánu čisté mobility se k ní zavázala i Česká republika.

Tento dokument mimo jiné avizuje, jaký je plán státu v oblasti budování veřejné dobíjecí infrastruktury a jaké podpůrné kroky pro rychlejší rozšíření čisté mobility přijdou.

I když se na adresu elektromobility ozývá stále dost skeptických hodnocení, není cesty zpět. S tím, jak se elektřina stává na straně většiny významných automobilek vítězným alternativním pohonem, proniká čistá mobilita snadněji i do firemních flotil či vozového parku veřejné dopravy.

Stovka zastávek u stojanů ČEZ ESCO

Elektromobilita je pro Skupinu ČEZ – a konkrétně její společnost ČEZ ESCO – jedním z prioritních trhů. Aktivně se na něm pohybuje už od roku 2009, kdy začala budovat a provozovat první veřejné dobíjecí stanice. V současnosti jejich počet dosahuje bezmála stovky, z toho je více než 40 rychlodobíjecích (DC), schopných doplnit 80 % kapacity baterií elektromobilu za asi 20 až 30 min. A ČEZ ESCO neskrývá ambice mít do konce roku 2018 dobíjecích stanic 150, přičemž výstavbu mají urychlit dva granty z evropského programu CEF.

cez elektromobilita 2018 1

Zelená flotila pro DPP

Výstavba dobíjecí infrastruktury ale zdaleka není jedinou aktivitou Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility. V posledních pěti letech, kdy se na území ČR registrovalo téměř 1 400 elektromobilů, se ČEZ ESCO podařilo realizovat celou řadu pilotních projektů a dílčích obchodních případů napříč všemi segmenty – veřejná správa, města a obce, firemní i soukromá klientela. Stát navíc dotačními programy nákup elektromobilů podporuje a některá města postupně elektromobily zvýhodňují, např. ve formě možnosti parkovat zdarma na jinak zpoplatněných místech.
Rozvoj elektromobility a její zařazení i do vnitrofiremní dopravy si za strategickou prioritou stanovil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), který bude po dobu tří let při své práci využívat desítku elektromobilů od ČEZ ESCO v regulérním provozu. Hlavním důvodem pro zavádění elektromobility je podle Martina Gillara, generálního ředitele a předsedy představenstva DPP nulová produkce lokálních emisí a tím snížení lokální ekologické zátěže. „Jako zavedený a největší hráč v tuzemské elektromobilitě jsme v tomto případě rádi dali k dispozici naše zkušenosti a využili dlouhodobé spolupráce s automobilkami, díky nimž umíme vozidla integrovat do firemníchi municipalitních flotil za zajímavých podmínek,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO. Dopravní podnik elektromobily nasadí v rámci flotily referentských vozů určených pro služební jízdy zaměstnanců po městě.

cez elektromobilita 2018 2

ČEZ ESCO, a.s.
Duhová 1444/2, 140 00 Praha 4
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cezesco.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz brezen 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, březen 2019

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu a mnoho dalšího.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Vyšší úroveň bezpečnosti s NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.