Akumulační stanice AES vstupuje do pilotních projektů

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Křest bateriové akumulační stanice AES a s ním spojené představení modulárních akumulačních stanic od společnosti AERS, a to jak pro domácí, tak pro průmyslové aplikace, se uskutečnil v září 2018 v průběhu veletrhu FOR ARCH.

Další veletržní prezentací byla expozice AERS na konferenci Smart Energy Forum na začátku listopadu. Začátkem roku 2019 se nová akumulační stanice stane součástí několika připravovaných pilotních projektů. Kromě jiných se bude rozvíjet spolupráce se skupinou Fenix Group nebo Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB).
Akumulační stanice AES 6 nabízí vše v jednom: jedná se o samostatně stojící zařízení, o rozměrech pouhých 600x600x1800 mm. Stanice je navržena jako chytré řešení obsahující vše, co akumulační stanice potřebuje. AES 6 je výkonově nejnižší modulární akumulační stanicí z řady AES.

aes6 2018 2

Parametry AES6:

 • 9 kWh – 30 kWh kapacita, akumulátory LiFePO4, 10 000cyklů (dle výrobce akumulátorů)
 • Výstup měniče 6 kVA AC, 3x400 V/50 Hz – 60 Hz, NT-C-S, asymetrická zátěž měniče
 • Krátkodobá přetížitelnost měniče 10 kVA AC
 • Práce měniče ve 4Q režimu (umožňuje nabíjení z distribuční sítě)
 • Možnost síťového (on grid) i nesíťového (off grid) řešení
 • Wifi pro ovládání IP zařízení a vzdálený dohled (dispečink)

V chytrosti je klíč

Akumulační stanice AES 6 je chytré, na síti nezávislé, energetické řešení pro domácnost. Integrovaným systémem kontroly s adaptivní logikou lze kontrolovat a optimalizovat tok energie, maximalizovat míru energetické soběstačnosti domácnosti, a zároveň ukládat energii vyrobenou solárními panely.
Nejvyšší efektivita zařízení je ve spojení se solární výrobnou, protože elektřina získaná v době osvitu ze solární výroby dodává elektrickou energii tam, kde je potřeba, ale prioritně do akumulátorů, kde je uchována pro pozdější potřebu (pro období bez osvitu).
Přebytečná elektrická energie může být vracena přímo do veřejné sítě (pokud je domácnost obchodníkem s energiemi nebo bude v akumulátorech uchována pro potřebu domácnosti. Nedostatek elektrické energie v akumulační stanici může být rovněž kompenzován z veřejné sítě – např. v případě nedostatečného slunečního osvitu výše zmíněné solární výrobny.

Akumulační stanice je určena pro cílené využití a uložení energie:

 • v období energetické nadprodukce s cílem využití při výpadku zdrojů,
 • v případě potřeby zvýšení kvality elektrické sítě,
 • v období energetické nadprodukce s cílem využití při období zvýšené spotřeby.

Její ekonomický přínos je založen na:

 • využití rozdílu cen v různých časových obdobích (noční/denní proud),
 • zajištění co nejvyšší míry energetické soběstačnosti,
 • snížení hodnoty hlavního jističe – možnost akumulace do vody/vytápění,
 • překlenutí krátkodobých výkonových špiček v domácnosti.

aes6 2018 1

Jedním z projektů, na kterých se nyní společnost AERS s.r.o. v roli průmyslového partnera se svým bateriovým úložištěm podílí, je i Projektové řízení bateriového úložiště s fotovoltaickým zdrojem, založené na cloudové službě předpovědi osvitu. Projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) bude založen na lokálním řízení s využitím cloudové služby, poskytující data předpovědi osvitu. Pro predikci počasí bude užito zpětnovazebních statistických i inovativních metod – učících algoritmů (neuronové sítě). Bude užit kombinovaný model předpovědi s ohledem na časový horizont predikce (nowcasting a forecasting). Lokální řízení bude založeno na uživatelsky definovaných parametrech, adaptivním řízení, a analýze historických dat. Bude možné zohlednit proměnný tarif energií, uživatelsky přívětivé bude prostředí pro konfiguraci i monitoring. Přínosem bude vyvinutí cloudové služby předpovědi osvitu pro fotovoltaické systémy s vysokou přesností, obzvláště v blízkém časovém horizontu, kdy je vyžadována vysoká míra přesnosti predikce. AERS s.r.o. jako průmyslový partner projektu tak získá výjimečný inovativní systém pro lokální řízení bateriových úložišť s návazností na službu předpovědi osvitu. Navíc bude moci uvedený systém i komerčně nabízet.

AERS s.r.o.
Šárecká 1449/37, 160 00 Praha
Tel.: +420 737 856 513
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.aers.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.